C7295RFTR
AMP Connectors / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C7295RFTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy C7295RFTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | C7295RFTR |
|---|---|
| Manufacturer | AMP Connectors / TE Connectivity |
| Description | RES 295 OHM 7W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 500 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.51 | |||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.335" Dia x 0.866" L (8.50mm x 22.00mm) |
| Series: | C, CGS |
| Resistance: | 295 Ohms |
| Power (Watts): | 7W |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Package / Case: | Axial |
| Other Names: | 3-1623772-1 3-1623772-1-ND |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 200°C |
| Number of Terminations: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 17 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Features: | - |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 295 Ohms ±1% 7W Through Hole Resistor Axial Wirewound |
| Composition: | Wirewound |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply C7295RFTR, use the request quote form to request C7295RFTR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number C7295RFTR.The price and lead time for C7295RFTR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# C7295RFTR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

