C7021-06NM6
Bussmann (Eaton)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C7021-06NM6 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy C7021-06NM6 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | C7021-06NM6 |
|---|---|
| Manufacturer | Bussmann (Eaton) |
| Description | C7021 DUAL STUD BLK |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 56 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $59.482 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 300V |
|---|---|
| Type: | Power Feed Thru Terminal Block |
| Series: | Magnum® C7021 |
| Number of Poles: | 6 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Load Side Wire/Stud Size: | #2/0-8 AWG |
| Load Side Connections Per Pole: | 1 |
| Load Side Connection Type: | Stud |
| Line Side Wire/Stud Size: | #2/0-8 AWG |
| Line Side Connections Per Pole: | 1 |
| Line Side Connection Type: | Stud |
| Detailed Description: | 6 Pole Power Feed Thru Terminal Block 115A 300V |
| Current Rating: | 115A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply C7021-06NM6, use the request quote form to request C7021-06NM6 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number C7021-06NM6.The price and lead time for C7021-06NM6 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# C7021-06NM6.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

