C702 10M008 2724 A
Amphenol Tuchel Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C702 10M008 2724 A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy C702 10M008 2724 A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | C702 10M008 2724 A |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol Tuchel Electronics |
| Description | CONN SMART CARD PUSH-PULL R/A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.92 | $1.74 | $1.633 | $1.562 | $1.491 | |
| 250 pcs | 702 pcs | 1404 pcs | 2808 pcs | ||
| $1.349 | $1.243 | $1.065 | $0.994 | ||
Specifications
Data sheet
| Series: | C702E |
|---|---|
| Packaging: | Tray |
| Other Names: | 361-1018 C702 10M008 2724 C70210M0082724 C70210M0082724A |
| Number of Positions: | 10 (8 + 2) |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Mounting Feature: | Normal, Standard - Top |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insertion, Removal Method: | Push In, Pull Out |
| Height Above Board: | 0.343" (8.70mm) |
| Features: | Board Lock, Switch |
| Ejector Side: | - |
| Detailed Description: | 10 (8 + 2) Position Card Connector Smart Card Through Hole, Right Angle |
| Contact Finish Thickness: | - |
| Contact Finish: | - |
| Connector Type: | Connector |
| Card Type: | Smart Card |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply C702 10M008 2724 A, use the request quote form to request C702 10M008 2724 A pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number C702 10M008 2724 A.The price and lead time for C702 10M008 2724 A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# C702 10M008 2724 A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

