C5A1P-125VDC
American Electrical, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C5A1P-125VDC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy C5A1P-125VDC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | C5A1P-125VDC |
|---|---|
| Manufacturer | American Electrical, Inc. |
| Description | CIR BREAKER MAG-HYDR 5A 125VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $18.90 | $18.00 | $16.65 | $14.40 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | |||
| $13.50 | $12.60 | $12.50 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 125V |
|---|---|
| Series: | #3 |
| Other Names: | 288-1660 C5A1P-125VDC-ND |
| Number of Poles: | 1 |
| Mounting Type: | DIN Rail |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Illumination Voltage (Nominal): | - |
| Illumination: | - |
| Current Rating: | 5A |
| Breaker Type: | Magnetic (Hydraulic Delay) |
| Actuator Type: | Lever |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply C5A1P-125VDC, use the request quote form to request C5A1P-125VDC pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number C5A1P-125VDC.The price and lead time for C5A1P-125VDC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# C5A1P-125VDC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

