C5780.41.01
General Cable
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C5780.41.01 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy C5780.41.01 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | C5780.41.01 |
|---|---|
| Manufacturer | General Cable |
| Description | CABLE COAXIAL RG59 20AWG 1000' |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $201.69 | $165.016 | $128.345 | |||
| 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs | |||
| $110.01 | $102.676 | $95.342 | |||
Specifications
Data sheet
| Wire Gauge: | 20 AWG (0.52mm²) |
|---|---|
| VoP, Velocity of Propagation: | 85 |
| Usage: | MATV |
| Shield Type: | Foil, Braid |
| Shield Material: | Flexfoil®, Aluminum |
| Shield Coverage: | 100%, 40% |
| Series: | - |
| Other Names: | C5780.41.01-ND C5780B-41-1000 |
| Operating Temperature: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Length: | 1000.0' (304.80m) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Jacket Color: | Black |
| Jacket (Insulation) Material: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Jacket (Insulation) Diameter: | 0.234" (5.94mm) |
| Impedance: | 75 Ohms |
| Features: | - |
| Dielectric Material: | Cellular (Foam) Polyethylene (Cellular FPE) |
| Dielectric Diameter: | 0.144" (3.66mm) |
| Detailed Description: | Coaxial Cable 20 AWG (0.52mm²) RG-59 1000.0' (304.80m) 75 Ohms |
| Conductor Strand: | Solid |
| Conductor Material: | Steel, Copper Coated |
| Cable Type: | Coaxial |
| Cable Group: | RG-59 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply C5780.41.01, use the request quote form to request C5780.41.01 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number C5780.41.01.The price and lead time for C5780.41.01 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# C5780.41.01.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

