C566D-BFE-CU0W0351
Cree
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C566D-BFE-CU0W0351 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy C566D-BFE-CU0W0351 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | C566D-BFE-CU0W0351 |
|---|---|
| Manufacturer | Cree |
| Description | LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 50000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.19 | $0.177 | $0.163 | $0.146 | $0.136 | |
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | - |
|---|---|
| Wavelength - Dominant: | 470nm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 3.4V |
| Viewing Angle: | - |
| Supplier Device Package: | 5mm Oval |
| Size / Dimension: | - |
| Series: | Screen Master® |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Millicandela Rating: | 2850mcd |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Lens Transparency: | Clear |
| Lens Style/Size: | Oval with Domed Top, 5.20mm x 4.60mm |
| Lens Color: | Blue |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height (Max): | 7.80mm |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Blue 470nm LED Indication - Discrete 3.4V Radial |
| Current - Test: | 20mA |
| Configuration: | Standard |
| Color: | Blue |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply C566D-BFE-CU0W0351, use the request quote form to request C566D-BFE-CU0W0351 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number C566D-BFE-CU0W0351.The price and lead time for C566D-BFE-CU0W0351 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# C566D-BFE-CU0W0351.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

