C4DENPQ6100A8TK
KEMET
C4DENPQ6100A8TK
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C4DENPQ6100A8TK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C4DENPQ6100A8TK
Manufacturer KEMET
Description CAP FILM 100UF 10% 1KVDC SCREW
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 34 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:1000V (1kV)
Voltage Rating - AC:-
Tolerance:±10%
Termination:Threaded, Male
Size / Dimension:3.307" Dia (84.00mm)
Series:C4DE
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:399-7576
4DENPQ6100A8TK
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:50 Weeks
Lead Spacing:1.772" (45.00mm)
Height - Seated (Max):2.598" (66.00mm)
Features:Low ESL
ESR (Equivalent Series Resistance):1.3 mOhms
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:100µF Film Capacitor 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Capacitance:100µF