C4DENPQ6100A8TK
KEMET
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C4DENPQ6100A8TK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy C4DENPQ6100A8TK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | C4DENPQ6100A8TK |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Description | CAP FILM 100UF 10% 1KVDC SCREW |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $62.50 | $58.59 | $50.778 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 1000V (1kV) |
|---|---|
| Voltage Rating - AC: | - |
| Tolerance: | ±10% |
| Termination: | Threaded, Male |
| Size / Dimension: | 3.307" Dia (84.00mm) |
| Series: | C4DE |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Other Names: | 399-7576 4DENPQ6100A8TK |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 50 Weeks |
| Lead Spacing: | 1.772" (45.00mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 2.598" (66.00mm) |
| Features: | Low ESL |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 1.3 mOhms |
| Dielectric Material: | Polypropylene (PP), Metallized |
| Detailed Description: | 100µF Film Capacitor 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can |
| Capacitance: | 100µF |
| Applications: | DC Link, DC Filtering |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply C4DENPQ6100A8TK, use the request quote form to request C4DENPQ6100A8TK pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number C4DENPQ6100A8TK.The price and lead time for C4DENPQ6100A8TK depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# C4DENPQ6100A8TK.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

