C4DCNAQ4400AA0J
KEMET
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C4DCNAQ4400AA0J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy C4DCNAQ4400AA0J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | C4DCNAQ4400AA0J |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Description | CAP FILM 4UF 5% 1KVDC RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 72 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $47.628 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 1000V (1kV) |
|---|---|
| Voltage Rating - AC: | 600V |
| Tolerance: | ±5% |
| Termination: | Threaded, Female |
| Size / Dimension: | 3.543" Dia (90.00mm) |
| Series: | C4D |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Axial, Can - Screw Terminals |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 35 Weeks |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 2.008" (51.00mm) |
| Features: | - |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 1.1 mOhms |
| Dielectric Material: | Polypropylene (PP), Metallized |
| Detailed Description: | 4µF Film Capacitor 600V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Axial, Can - Screw Terminals |
| Capacitance: | 4µF |
| Applications: | DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply C4DCNAQ4400AA0J, use the request quote form to request C4DCNAQ4400AA0J pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number C4DCNAQ4400AA0J.The price and lead time for C4DCNAQ4400AA0J depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# C4DCNAQ4400AA0J.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

