C4ATDBW5200A30J
KEMET
C4ATDBW5200A30J
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C4ATDBW5200A30J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C4ATDBW5200A30J
Manufacturer KEMET
Description CAP FILM 20UF 5% 250VDC RAD 4LD
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:160V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.673" L x 1.102" W (42.50mm x 28.00mm)
Series:C4AT
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial - 4 Leads
Other Names:399-6225
4ATDBW5200A30J
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:30 Weeks
Lead Spacing:1.476" (37.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)
Features:-
ESR (Equivalent Series Resistance):4.2 mOhms
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:20µF Film Capacitor 160V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Capacitance:20µF