C4AQIBW5600A3NJ
KEMET
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C4AQIBW5600A3NJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy C4AQIBW5600A3NJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | C4AQIBW5600A3NJ |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Description | CAP FILM 60UF 5% 800V RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $11.09 | $9.857 | $7.886 | $6.777 | $6.284 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 800V |
|---|---|
| Voltage Rating - AC: | - |
| Tolerance: | ±5% |
| Termination: | PC Pins |
| Size / Dimension: | 2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm) |
| Series: | C4AQ |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial - 4 Leads |
| Other Names: | 399-17005 4AQIBW5600A3NJ |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 35 Weeks |
| Lead Spacing: | 2.067" (52.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 1.980" (50.30mm) |
| Features: | - |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 3.4 mOhms |
| Dielectric Material: | Polypropylene (PP), Metallized |
| Detailed Description: | 60µF Film Capacitor 800V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads |
| Capacitance: | 60µF |
| Applications: | Automotive; DC Link, DC Filtering |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply C4AQIBW5600A3NJ, use the request quote form to request C4AQIBW5600A3NJ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number C4AQIBW5600A3NJ.The price and lead time for C4AQIBW5600A3NJ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# C4AQIBW5600A3NJ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
