C48-16R24-61P9-106
Buy C48-16R24-61P9-106 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C48-16R24-61P9-106
Manufacturer Bel
Description CONN PLUG HSNG MALE 61POS INLINE
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Type:For Male Pins
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:24-61
Packaging:Bulk
Other Names:CC48-16R24-61P9-106
Orientation:9
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Number of Positions:61 (Power)
Note:Contacts Not Included
Insert Material:Epoxy, Glass Filled
Ingress Protection:IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Includes:-
Housing Color:Black
Features:Coupling Nut
Fastening Type:Bayonet Lock
Coupling Nut Material, Plating:Aluminum, Anodized Black
Coupling Nut Diameter:1.760" (44.70mm)