C48-16R16-24P-102
Bel
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C48-16R16-24P-102 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C48-16R16-24P-102
Manufacturer Bel
Description CONN PLUG MALE 24POS GOLD CRIMP
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs
50 pcs100 pcs250 pcs
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Crimp
Shielding:-
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:16-24
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Anodized
Series:MIL-DTL-26500, C48
Packaging:Bulk
Other Names:CC48-16R16-24P-102
Orientation:N (Normal)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Number of Positions:24 (Power)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:-
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Insert Material:Epoxy, Glass Filled
Ingress Protection:Environment Sealed
Features:Coupling Nut
Fastening Type:Bayonet Lock
Detailed Description:24 (Power) Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold
Current Rating:-
Contact Material:-
Contact Finish Thickness - Mating:50.0µin (1.27µm)
Contact Finish - Mating:Gold
Connector Type:Plug, Male Pins
Color:-
Cable Opening:0.769" (19.53mm)