C48-06R18-31P-100
Buy C48-06R18-31P-100 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C48-06R18-31P-100
Manufacturer Bel
Description CONN PLUG MALE 31POS GOLD CRIMP
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Crimp
Shielding:-
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:18-31
Packaging:Bulk
Other Names:CC48-06R18-31P-100
Orientation:N (Normal)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Number of Positions:31 (Power)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Insert Material:Epoxy, Glass Filled
Ingress Protection:Environment Sealed
Features:Cable Clamp, Coupling Nut
Fastening Type:Threaded
Detailed Description:31 (Power) Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold
Current Rating:-
Contact Material:-
Contact Finish Thickness - Mating:50.0µin (1.27µm)
Contact Finish - Mating:Gold
Connector Type:Plug, Male Pins
Color:-
Cable Opening:0.902" (22.91mm)