C48-06R12-12S7-106
Bel
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C48-06R12-12S7-106 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C48-06R12-12S7-106
Manufacturer Bel
Description CONN PLUG HSG FMALE 12POS INLINE
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs
50 pcs100 pcs250 pcs
Data sheet
Type:For Female Sockets
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:12-12
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Anodized
Series:MIL-DTL-26500, C48
Packaging:Bulk
Other Names:CC48-06R12-12S7-106
Orientation:7
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Number of Positions:12 (Power)
Note:Contacts Not Included
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:-
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Insert Material:Epoxy, Glass Filled
Ingress Protection:IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Includes:-
Housing Color:Black
Features:Coupling Nut
Fastening Type:Threaded
Coupling Nut Material, Plating:Aluminum, Anodized Black
Coupling Nut Diameter:1.078" (27.38mm)