C4532X7S3A103M160KE
TDK Corporation
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C4532X7S3A103M160KE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy C4532X7S3A103M160KE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | C4532X7S3A103M160KE |
|---|---|
| Manufacturer | TDK Corporation |
| Description | CAP CER 10000PF 1KV X7S 1812 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.15 | $0.911 | $0.683 | $0.516 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 1000V (1kV) |
|---|---|
| Tolerance: | ±20% |
| Thickness (Max): | 0.071" (1.80mm) |
| Temperature Coefficient: | X7S |
| Size / Dimension: | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) |
| Series: | C |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Package / Case: | 1812 (4532 Metric) |
| Other Names: | 445-13452-6 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount, MLCC |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Style: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Features: | Soft Termination |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 10000pF ±20% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7S 1812 (4532 Metric) |
| Capacitance: | 10000pF |
| Applications: | Boardflex Sensitive |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply C4532X7S3A103M160KE, use the request quote form to request C4532X7S3A103M160KE pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number C4532X7S3A103M160KE.The price and lead time for C4532X7S3A103M160KE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# C4532X7S3A103M160KE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
