C420C362J2G5TA
KEMET
C420C362J2G5TA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C420C362J2G5TA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C420C362J2G5TA
Manufacturer KEMET
Description CAP CER 3600PF 200V C0G AXIAL
(In US Dollars)
300 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:200V
Tolerance:±5%
Thickness (Max):-
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Size / Dimension:0.100" Dia x 0.200" L (2.54mm x 5.08mm)
Series:Aximax 400
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Low ESL
Failure Rate:-
Detailed Description:3600pF ±5% 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Axial
Capacitance:3600pF