C346C474KCR5TA
KEMET
C346C474KCR5TA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C346C474KCR5TA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C346C474KCR5TA
Manufacturer KEMET
Description CAP CER 0.47UF 500V X7R RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 400 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
500 pcs1000 pcs2500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:500V
Tolerance:±10%
Thickness (Max):-
Temperature Coefficient:X7R
Size / Dimension:0.400" L x 0.270" W (10.16mm x 6.85mm)
Series:Goldmax, 300
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:399-14750
C346C474KCR5TA-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:36 Weeks
Lead Style:Formed Leads - Kinked
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)
Height - Seated (Max):0.589" (14.97mm)
Features:High Voltage
Failure Rate:-
Detailed Description:0.47µF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R Radial
Capacitance:0.47µF