C3064.18.86
General Cable
C3064.18.86
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C3064.18.86 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C3064.18.86
Manufacturer General Cable
Description CABLE 3COND 18AWG NAT SHLD 500'
(In US Dollars)
50 pcs
Data sheet
Wire Gauge:18 AWG
Voltage:150V
Usage:Communication, Control
Shield Type:Foil
Shield Material:Flexfoil®
Shield Coverage:100%
Series:-
Ratings:ASTM B-3
Operating Temperature:0°C ~ 75°C
Number of Conductors:3
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Length:500.0' (152.4m)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Jacket Color:Natural
Jacket (Insulation) Thickness:0.0150" (0.381mm)
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:0.169" (4.29mm)
Features:Drain Wire, Rip Cord
Detailed Description:3 Conductor Multi-Conductor Cable Natural 18 AWG Foil 500.0' (152.4m)