C3040H103JGGACT050
KEMET
C3040H103JGGACT050
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C3040H103JGGACT050 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C3040H103JGGACT050
Manufacturer KEMET
Description CAP CER 10000PF 2KV C0G/NP0 3040
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 150 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
50 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:2000V (2kV)
Tolerance:±5%
Thickness (Max):0.106" (2.70mm)
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Size / Dimension:0.299" L x 0.402" W (7.60mm x 10.20mm)
Series:HV-HT
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:3040 (7610 Metric)
Other Names:399-13521-2
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:24 Weeks
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Features:Low ESL, High Voltage, High Temperature
Failure Rate:-
Detailed Description:10000pF ±5% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 3040 (7610 Metric)
Capacitance:10000pF