C300KR63
Ohmite
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C300KR63 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C300KR63
Manufacturer Ohmite
Description RES CHAS MNT 0.63 OHM 10% 300W
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs
Data sheet
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±400ppm/°C
Size / Dimension:1.125" Dia x 8.500" L (28.58mm x 215.90mm)
Series:Corrib®280
Resistance:630 mOhms
Power (Watts):300W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Other Names:OHC300KR63
OHC300KR63-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 400°C
Mounting Feature:Brackets (not included)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Height - Seated (Max):-
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:630 mOhms ±10% 300W Wirewound Chassis Mount Resistor