C274ACF5300WA0J
KEMET
C274ACF5300WA0J
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C274ACF5300WA0J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C274ACF5300WA0J
Manufacturer KEMET
Description CAP FILM 30UF 5% 470VAC STUD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 12 pcs
Voltage Rating - DC:-
Voltage Rating - AC:470V
Tolerance:±5%
Termination:Wire Leads
Size / Dimension:1.772" Dia (45.00mm)
Package / Case:Radial, Can
Other Names:399-11763
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Height - Seated (Max):3.839" (97.50mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP)
Detailed Description:30µF Film Capacitor 470V Polypropylene (PP) Radial, Can
Capacitance:30µF