C2016A.21.06
General Cable
C2016A.21.06
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C2016A.21.06 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C2016A.21.06
Manufacturer General Cable
Description HOOK-UP STRND 22AWG GREEN 1000'
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 4 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs
Data sheet
Wire Gauge:22 AWG
Voltage:300V
Series:2016A
Ratings:UL Style 1007/1569, ASTM B-33
Other Names:C2016-21-06
C2016A-21-06
C2016A.21.06-ND
C2016G-1000
Operating Temperature:-20°C ~ 105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Length:1000.0' (304.8m)
Jacket Color:Green
Jacket (Insulation) Thickness:0.016" (0.41mm)
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:0.062" (1.57mm)
Features:-
Detailed Description:22 AWG Hook-Up Wire 7/30 Green 300V 1000.0' (304.8m)