C2012X5R2E153K125AA
TDK Corporation
C2012X5R2E153K125AA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C2012X5R2E153K125AA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C2012X5R2E153K125AA
Manufacturer TDK Corporation
Description CAP CER 0.015UF 250V X5R 0805
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:250V
Tolerance:±10%
Thickness (Max):0.057" (1.45mm)
Temperature Coefficient:X5R
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Series:C
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Other Names:445-14449-2
C2012X5R2E153KT0L0U
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Height - Seated (Max):-
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:0.015µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
Capacitance:0.015µF