C2012JB1C225M125AA
TDK Corporation
C2012JB1C225M125AA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C2012JB1C225M125AA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C2012JB1C225M125AA
Manufacturer TDK Corporation
Description CAP CER 2.2UF 16V JB 0805
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Tolerance:±20%
Thickness (Max):0.057" (1.45mm)
Temperature Coefficient:JB
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Series:C
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Other Names:445-11439-2
C2012JB1C225MTJ00N
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Low ESL
Failure Rate:-
Detailed Description:2.2µF ±20% 16V Ceramic Capacitor JB 0805 (2012 Metric)
Capacitance:2.2µF