C1D0206N-A
Electroswitch
C1D0206N-A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C1D0206N-A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C1D0206N-A
Manufacturer Electroswitch
Description SWITCH ROTARY 2-6POS 100MA 125V
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:28V
Voltage Rating - AC:125V
Termination Style:Solder Lug
Series:C1
Panel Cutout Dimensions:Circular - 6.76mm Dia
Other Names:451-1001
Operating Force:-
Number of Positions:2 ~ 6
Number of Poles per Deck:2
Number of Decks:1
Mounting Type:Panel Mount
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Index Stops:Adjustable
Features:-
Detailed Description:Rotary Switch 2 ~ 6 Position DP6T 100mA (AC), 250mA (DC) 125VAC Panel Mount
Depth Behind Panel:20.60mm
Current Rating:100mA (AC), 250mA (DC)
Contact Timing:Non-Shorting (BBM)
Contact Material:Brass
Contact Finish:Silver
Circuit per Deck:DP6T
Angle of Throw:30°
Actuator Type:Flatted (3.17mm Dia)
Actuator Length:9.52mm