C1825C273K5GACTU
KEMET
C1825C273K5GACTU
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C1825C273K5GACTU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C1825C273K5GACTU
Manufacturer KEMET
Description CAP CER 0.027UF 50V NP0 1825
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±10%
Thickness (Max):0.049" (1.25mm)
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Size / Dimension:0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Series:C
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1825 (4564 Metric)
Other Names:C1825C273K5GAC
C1825C273K5GAC7800
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:53 Weeks
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Low ESL
Failure Rate:-
Detailed Description:0.027µF ±10% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1825 (4564 Metric)
Capacitance:0.027µF