C1808C471KDRAC7800
KEMET
C1808C471KDRAC7800
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C1808C471KDRAC7800 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C1808C471KDRAC7800
Manufacturer KEMET
Description CAP CER 470PF 1KV X7R 1808
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:1000V (1kV)
Tolerance:±10%
Thickness (Max):0.069" (1.75mm)
Temperature Coefficient:X7R
Size / Dimension:0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)
Series:C
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1808 (4520 Metric)
Other Names:399-15185-2
C1808C471KDRACTU
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:29 Weeks
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Low ESL, High Voltage
Failure Rate:-
Detailed Description:470pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1808 (4520 Metric)
Capacitance:470pF