C1468RJL
AMP Connectors / TE Connectivity
C1468RJL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C1468RJL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C1468RJL
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES 68 OHM 14W 5% AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 395 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±90ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.335" Dia x 2.098" L (8.50mm x 53.30mm)
Series:C, CGS
Resistance:68 Ohms
Power (Watts):14W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial
Other Names:3-1623774-8
A129391
C1468RJL-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Height - Seated (Max):-
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:68 Ohms ±5% 14W Through Hole Resistor Axial Wirewound