C1206X202M4HACAUTO
KEMET
C1206X202M4HACAUTO
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C1206X202M4HACAUTO with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C1206X202M4HACAUTO
Manufacturer KEMET
Description CAP CER 1206 2NF 16V ULTRA STABL
(In US Dollars)
4000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Tolerance:±20%
Thickness (Max):0.039" (0.98mm)
Temperature Coefficient:X8R
Size / Dimension:0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Series:FT-CAP
Ratings:AEC-Q200
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:36 Weeks
Height - Seated (Max):-
Features:Low ESL, Soft Termination
Failure Rate:-
Detailed Description:2000pF ±20% 16V Ceramic Capacitor X8R 1206 (3216 Metric)
Capacitance:2000pF