C1206X104KMRECAUTO
Buy C1206X104KMRECAUTO with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C1206X104KMRECAUTO
Manufacturer KEMET
Description CAP CER 1206 0.1UF 63V X7R 10%
(In US Dollars)
2500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:63V
Tolerance:±10%
Thickness (Max):0.055" (1.40mm)
Temperature Coefficient:X7R
Size / Dimension:0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Series:X
Ratings:AEC-Q200
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Height - Seated (Max):-
Features:Soft Termination
Failure Rate:-
Detailed Description:0.1µF ±10% 63V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Capacitance:0.1µF