C1206F225K4RACTU
KEMET
C1206F225K4RACTU
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C1206F225K4RACTU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C1206F225K4RACTU
Manufacturer KEMET
Description CAP CER 2.2UF 16V X7R 1206
(In US Dollars)
4000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Tolerance:±10%
Thickness (Max):0.039" (1.00mm)
Temperature Coefficient:X7R
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Series:FO-CAP
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Other Names:C1206F225K4RAC
C1206F225K4RAC7800
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:43 Weeks
Height - Seated (Max):-
Features:Open Mode
Failure Rate:-
Detailed Description:2.2µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Capacitance:2.2µF