C0805X682KMREC7210
Buy C0805X682KMREC7210 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C0805X682KMREC7210
Manufacturer KEMET
Description CAP CER 0805 6.8NF 63V X7R 10%
(In US Dollars)
10000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:63V
Tolerance:±10%
Thickness (Max):0.039" (0.98mm)
Temperature Coefficient:X7R
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Series:X
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Height - Seated (Max):-
Features:Soft Termination
Failure Rate:-
Detailed Description:6800pF ±10% 63V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Capacitance:6800pF