C0805X682KAGEC
KEMET
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C0805X682KAGEC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C0805X682KAGEC
Manufacturer KEMET
Description CAP CER 0805 6.8NF 250V C0G
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:250V
Tolerance:±10%
Thickness (Max):0.055" (1.40mm)
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Series:X
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Low ESL, Soft Termination
Failure Rate:-
Detailed Description:6800pF ±10% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
Capacitance:6800pF