C0805X102JMREC7800
Buy C0805X102JMREC7800 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C0805X102JMREC7800
Manufacturer KEMET
Description CAP CER 0805 1NF 63V X7R 5%
(In US Dollars)
4000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:63V
Tolerance:±5%
Thickness (Max):0.039" (0.98mm)
Temperature Coefficient:X7R
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Series:X
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Other Names:C0805X102JMRECTU
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Height - Seated (Max):-
Features:Soft Termination
Failure Rate:-
Detailed Description:1000pF ±5% 63V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Capacitance:1000pF