C0805X102JAGEC
Buy C0805X102JAGEC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C0805X102JAGEC
Manufacturer KEMET
Description CAP CER 0805 1NF 250V C0G 5%
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:250V
Tolerance:±5%
Thickness (Max):0.039" (1.00mm)
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Series:X
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Height - Seated (Max):-
Features:Low ESL, Soft Termination
Failure Rate:-
Detailed Description:1000pF ±5% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
Capacitance:1000pF