C0805V562KBRACTU
KEMET
C0805V562KBRACTU
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C0805V562KBRACTU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C0805V562KBRACTU
Manufacturer KEMET
Description CAP CER 5600PF 630V X7R 0805
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:630V
Tolerance:±10%
Thickness (Max):0.055" (1.40mm)
Temperature Coefficient:X7R
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Series:ArcShield™
Ratings:-
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Other Names:399-6468-6
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:49 Weeks
Height - Seated (Max):-
Features:High Voltage
Failure Rate:-
Detailed Description:5600pF ±10% 630V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Capacitance:5600pF