C0805C564J8RACTU
KEMET
C0805C564J8RACTU
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C0805C564J8RACTU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C0805C564J8RACTU
Manufacturer KEMET
Description CAP CER 0.56UF 10V X7R 0805
(In US Dollars)
4000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:10V
Tolerance:±5%
Thickness (Max):0.039" (1.00mm)
Temperature Coefficient:X7R
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Other Names:C0805C564J8RAC
C0805C564J8RAC7800
C0805C564J8RAC7867
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Height - Seated (Max):-
Features:Low ESL
Failure Rate:-
Detailed Description:0.56µF ±5% 10V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Capacitance:0.56µF