C0805C563K8JAC7800
KEMET
C0805C563K8JAC7800
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C0805C563K8JAC7800 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C0805C563K8JAC7800
Manufacturer KEMET
Description CAP CER 0.056UF 10V U2J 0805
(In US Dollars)
2500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:10V
Tolerance:±10%
Thickness (Max):0.035" (0.88mm)
Temperature Coefficient:U2J
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Series:C
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Other Names:C0805C563K8JACTU
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Height - Seated (Max):-
Features:Low Dissipation Factor, Low ESL
Failure Rate:-
Detailed Description:0.056µF ±10% 10V Ceramic Capacitor U2J 0805 (2012 Metric)
Capacitance:0.056µF