C0805C100JCGACTU
KEMET
C0805C100JCGACTU
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C0805C100JCGACTU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C0805C100JCGACTU
Manufacturer KEMET
Description CAP CER 10PF 500V C0G/NP0 0805
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 222 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:500V
Tolerance:±5%
Thickness (Max):0.055" (1.40mm)
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Series:C
Ratings:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Other Names:399-7131-1
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:52 Weeks
Lead Style:-
Height - Seated (Max):-
Features:High Voltage
Failure Rate:-
Detailed Description:10pF ±5% 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
Capacitance:10pF