C0805C100J1GAC
Cornell Dubilier Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C0805C100J1GAC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C0805C100J1GAC
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAPACITOR CERAMIC MLCC 0805
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:100V
Tolerance:±5%
Thickness (Max):0.051" (1.30mm)
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Series:C
Ratings:-
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Other Names:C0805C100J1GACCDE
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Style:-
Height - Seated (Max):-
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:10pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
Capacitance:10pF