C0603X120G4HAC7867
KEMET
C0603X120G4HAC7867
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C0603X120G4HAC7867 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C0603X120G4HAC7867
Manufacturer KEMET
Description CAP CER 0603 12PF 16V ULTRA STAB
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Tolerance:±2%
Thickness (Max):0.037" (0.95mm)
Temperature Coefficient:X8R
Size / Dimension:0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
Series:FT-CAP
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Other Names:C0603X120G4HACTU
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:36 Weeks
Lead Style:-
Height - Seated (Max):-
Features:Low ESL, Soft Termination
Failure Rate:-
Detailed Description:12pF ±2% 16V Ceramic Capacitor X8R 0603 (1608 Metric)
Capacitance:12pF