C0603X112J3JACAUTO
KEMET
C0603X112J3JACAUTO
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C0603X112J3JACAUTO with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C0603X112J3JACAUTO
Manufacturer KEMET
Description CAP CER 1100PF 25V U2J 0603
(In US Dollars)
4000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:25V
Tolerance:±5%
Thickness (Max):0.034" (0.87mm)
Temperature Coefficient:U2J
Size / Dimension:0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
Series:FT-CAP
Ratings:AEC-Q200
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Soft Termination
Failure Rate:-
Detailed Description:1100pF ±5% 25V Ceramic Capacitor U2J 0603 (1608 Metric)
Capacitance:1100pF