C0603X103J4JACAUTO
KEMET
C0603X103J4JACAUTO
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C0603X103J4JACAUTO with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C0603X103J4JACAUTO
Manufacturer KEMET
Description CAP CER 10000PF 16V U2J 0603
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Tolerance:±5%
Thickness (Max):0.034" (0.87mm)
Temperature Coefficient:U2J
Size / Dimension:0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
Series:FT-CAP
Ratings:AEC-Q200
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Style:-
Height - Seated (Max):-
Features:Soft Termination
Failure Rate:-
Detailed Description:10000pF ±5% 16V Ceramic Capacitor U2J 0603 (1608 Metric)
Capacitance:10000pF