C0603C472F5JAC7867
KEMET
C0603C472F5JAC7867
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C0603C472F5JAC7867 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C0603C472F5JAC7867
Manufacturer KEMET
Description CAP CER 4700PF 50V U2J 0603
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±1%
Thickness (Max):0.034" (0.87mm)
Temperature Coefficient:U2J
Size / Dimension:0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Other Names:C0603C472F5JACTU
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Style:-
Height - Seated (Max):-
Features:Low Dissipation Factor, Low ESL
Failure Rate:-
Detailed Description:4700pF ±1% 50V Ceramic Capacitor U2J 0603 (1608 Metric)
Capacitance:4700pF