C0471.18.01
General Cable
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C0471.18.01 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C0471.18.01
Manufacturer General Cable
Description CABLE 2COND 18AWG BLACK 500'
(In US Dollars)
50 pcs
Data sheet
Wire Gauge:18 AWG
Voltage:300V
Usage:Alarm, Safety
Shield Type:-
Shield Material:-
Shield Coverage:-
Series:-
Ratings:ASTM B-3
Operating Temperature:-20°C ~ 60°C
Number of Conductors:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Length:500.0' (152.4m)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Jacket Color:Black
Jacket (Insulation) Thickness:0.0200" (0.508mm)
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:0.177" (4.49mm)
Features:Drain Wire
Detailed Description:2 Conductor Multi-Conductor Cable Black 18 AWG 500.0' (152.4m)