C-2 59.7870KC-P
Epson
C-2 59.7870KC-P
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C-2 59.7870KC-P with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C-2 59.7870KC-P
Manufacturer Epson
Description CRYSTAL 59.7870KHZ 11PF T/H
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Type:kHz Crystal (Tuning Fork)
Size / Dimension:0.079" Dia x 0.236" L (2.00mm x 6.00mm)
Series:C-2
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Cylindrical Can, Radial
Other Names:C-2 59.787KA-P
C-2 59.787KC-P
SE3319
Operating Temperature:-10°C ~ 60°C
Operating Mode:Fundamental
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Load Capacitance:11pF
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)
Frequency Tolerance:±20ppm
Frequency Stability:-
Frequency:59.787kHz
ESR (Equivalent Series Resistance):20 kOhms
Detailed Description:59.787kHz ±20ppm Crystal 11pF 20 kOhms Cylindrical Can, Radial