BZX85C18-T50R
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
BZX85C18-T50R
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BZX85C18-T50R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BZX85C18-T50R
Manufacturer AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Description DIODE ZENER 18V 1W DO41
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):18V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2V @ 200mA
Tolerance:±6%
Supplier Device Package:DO-41
Series:-
Power - Max:1W
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:DO-204AL, DO-41, Axial
Other Names:BZX85C18-T50RCT
BZX85C18_T50RCT
BZX85C18_T50RCT-ND
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance (Max) (Zzt):20 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 18V 1W ±6% Through Hole DO-41
Current - Reverse Leakage @ Vr:500nA @ 12.5V