BZX84W-B8V2F
Nexperia
BZX84W-B8V2F
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BZX84W-B8V2F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BZX84W-B8V2F
Manufacturer Nexperia
Description BZX84W-B8V2/SOT323/SC-70
(In US Dollars)
10000 pcs30000 pcs50000 pcs100000 pcs
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):8.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900mV @ 10mA
Tolerance:±2%
Supplier Device Package:SC-70
Series:Automotive, AEC-Q101
Power - Max:40W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:SC-70, SOT-323
Other Names:1727-8284-2
Operating Temperature:150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance (Max) (Zzt):15 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 8.2V 40W ±2% Surface Mount SC-70
Current - Reverse Leakage @ Vr:700nA @ 5V