BZX84C7V5-7-F
Diodes Incorporated
BZX84C7V5-7-F
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BZX84C7V5-7-F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BZX84C7V5-7-F
Manufacturer Diodes Inc.
Description Zener Diode Single 7.5V 6.04% 15Ohm 350mW 3-Pin SOT-23 T/R / DIODE ZENER 7.5V 300MW SOT23-3
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 107335 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):7.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900mV @ 10mA
Tolerance:±6%
Supplier Device Package:SOT-23-3
Series:-
Power - Max:300mW
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Other Names:BZX84C7V5-FDITR
BZX84C7V57F
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Impedance (Max) (Zzt):15 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 7.5V 300mW ±6% Surface Mount SOT-23-3
Current - Reverse Leakage @ Vr:1µA @ 5V