BZX84C6V8-7-F
Diodes Incorporated
BZX84C6V8-7-F
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BZX84C6V8-7-F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BZX84C6V8-7-F
Manufacturer Diodes Inc.
Description Diode Zener Single 6.8V 5.88% 350mW Automotive 3-Pin SOT-23 T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 108915 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):6.8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900mV @ 10mA
Tolerance:±6%
Supplier Device Package:SOT-23-3
Series:-
Power - Max:300mW
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Other Names:BZX84C6V8-FDITR
BZX84C6V87F
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Impedance (Max) (Zzt):15 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 6.8V 300mW ±6% Surface Mount SOT-23-3
Current - Reverse Leakage @ Vr:2µA @ 4V